خانه / یادداشت مدیرمسئول / جانا سخن از دل ما می‌گویی!
یادداشت
یادداشت

جانا سخن از دل ما می‌گویی!

هرچند اولین نشست مطبوعاتی مدیرکل ورزش و جوانان استان کردستان در سایه کنایه های نیش دار و معنادار برخی از همکاران رسانه ای ما برگزار شد اما صحبت‌ها و نظرات متولی اصلی ورزش استان حاوی نکات و مطالبی بود که شاید پرداختن به چند مورد آن‌ها خالی از لطف نباشد. اینکه مدیر کل اذعان داشته باشد به دلیل عدم انجام اقدام و کار شاقی در مدت این ۹ ماه بنای بر گزاری نشست خبری نداشته و اصرار دارد که صادقانه و بدون بزرگنمایی با مردم سخن بگوید نه بر خلاف اسلاف خویش تقصیرات را به گردن این آن گذارد را باید به فال نیک گرفت. سوای گزارش مفصل و جامع جولایی از دار و ندار ورزش استان، اشاره به نکته ای مهم و استراتژیک برای توسعه ورزش قهرمانی استان قابل اعتنا بود. اینکه مدیر کل ورزش و جوانان و شاید تیم کاری‌اش در حوزه ورزش قهرمانی به این جمع بندی رسیده‌اند که برنامه‌ها، اعتبارات و تمام پتانسیل و ظرفیت استان را بایستی روی رشته‌هایی متمرکز کنند تا شانس حضور و موفقیت ورزشکاران استان در میادین ملی و بین‌المللی افزایش یابد، جای خوشحالی است.
گستردگی و تنوع حوزه ورزش به گونه است که ایجاب می‌کند توسعه هر بخش بر عهده بخش خاصی گذاشته شود. موضوعی که در بیشتر استان‌هایی که در سطح کشور حضور موفق‌تری دارند، شاهد آن هستیم. با توجه به موازی کاری‌های فراوان و متعدد از سوی نهادهایی چون دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، نیروهای نظامی و انتظامی، شهرداری‌ها در حوزه ورزش، ضروری است اداره کل ورزش و جوانان در قامت متولی اصلی بیشتر هم و غم خود را معطوف به توسعه و ارتقای ورزش قهرمانی نماید.
بایستی خشت اول توسعه ورزش قهرمانی را از جایی بنا نهاد و هر چند شاید عمر خدمتی بانیان آن کفاف بهره برداری از میوه های آن را ندهد و شاید هم نفراتی هم قربانی مقاومت در برابر این تغییرات شوند اما شرایط و وضعیت بخش قهرمانی آن چنان غم آلود است که چاره ای جز تغییر رویه فعلی وجود ندارد.
تا کی باید اعتبارات قطره ای و اندک ورزش استان تنها به دلیل رعایت عدالت به طور مساوی میان بیش از ۴۵ هیئت ورزشی توزیع شود و آیا اینکه رشته های پرامید و پر مدالی- چون کشتی، تنیس روی میز، بسکتبال، قایقرانی، هندبال و حتی دوومیدانی را با رشته‌هایی که تعداد فعالان و علاقمندان آن به سختی به انگشتان دست می‌رسد،  با هم و در یک راستا مقایسه شوند، عدالت است؟
تردید نکنید رویه ای که ورزش کردستان با آن مواجه است به جز هدر دادن بودجه و بی توجهی و نومیدی نسبت به استعدادهای رشته های پرامید نتیجه ای در برندارد! بایستی این اعتبارات اندک را به صورت سازمان یافته و هدفمند هزینه کرد و وقتی که برآیند و ماحصل تمام زحمات یک مجموعه ورزشی بر اساس حضور در رقابت‌های مهم و معتبری چون المپیک ارزیابی می‌شود و تمام داشته‌ها و توانمندی‌های یک استان زمانی به منصه ظهور می‌رسد که مثلاً در المپیک یا مسابقات آسیایی و جهانی چند شرکت کننده و چند مدال داشته است پس پر بیراه نیست اگر تمامی اعتبارات ورزش قهرمانی صرف پرورش، ارتقا و حفظ تنها ۵ قهرمان هم شود.
اندک قهرمانان ما هم مظلوم واقع شده‌اند و هیچ برنامه ای برای حفظ آنان و الگوسازی برای نسل‌های آینده روی آن‌ها انجام نمی‌شود و به همین دلیل اغلب سرخورده و نومید ادامه فعالیت می‌دهند و به همین دلیل است که نمود این بی‌برنامگی زمانی متبلور می‌شود که در جمع کاروان ۲۷۶ نفره ایران در بازی‌های آسیایی تنها نام دو ورزشکار کردستانی به چشم می‌خورد، آن هم نه در سایه برنامه ریزی هدفمند استان بلکه تنها و تنها به لطف زحمات و تلاش‌های فردی خود ورزشکاران.
با توجه به فرسنگ‌ها فاصله ورزش قهرمانی استان با سطح اول کشور وقت آن رسیده فکر و چاره ای اساسی برای توسعه ورزش قهرمانی کرد و جولایی که خود از قهرمانان ورزش استان در سطح ملی و بین‌المللی بوده، با درک وضعیت موجود به درستی و به موقع به این مطلب اشاره کرد و گفت: « ۱۳ رشته ورزشی مستعد برای کسب مدال شناسایی و انتخاب شده‌اند و از این پس بر روی این رسته‌ها برای قهرمان پروری کار خواهیم کرد.»هر چند شاید با بررسی دقیق‌تر و با توجه به پیشینه استان و وضعیت فعلی و نیز در اولویت قرار دادن رشته های المپیکی بتوان این تعداد رشته را از سیزده به ۵ یا ۶ رشته کاهش داد اما باز هم نباید تنها تحقق این مهم را تنها از شخص مدیر کل خواست.
چنین برنامه ای زمان بر است و حوصله و حمایت مسئولان را می‌خواهد. در شرایط فعلی که در ورزش استان و حتی کشور متولیان توسعه ورزش و موازی کاری‌ها بیداد می‌کند، در وهله اول بایستی سازوکاری فراهم شود تا با همسو کردن فعالیت این بخش‌های مختلف، تقسیم وظایف فعالیتی صورت گیرد و نهادهایی چون شهرداری‌ها، دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، نیروهای انتظامی و نظامی، ادارات کار و سایر بخش‌ها به این گونه توجیه و قانع شوند که کار و وظایف آنان در حد توسعه ورزش همگانی و ورزش پرورشی است و ورزش قهرمانی و قهرمان سازی و پروری تنها و تنها به متولی اصلی ورزش یعنی اداره کل ورزش و جوانان و به تبع آن ادارات شهرستانی و هیئت‌های ورزشی استان برمی گردد.
وظایف اداره کل ورزش و جوانان استان در زمینه ورزش همگانی به حیطه وظایف هیئت ورزش‌های همگانی و اداره ورزش همگانی این اداره محدود می‌شود و نه اینکه برای برگزاری یک همایش پیاده روی خانوادگی تمام ارکان ستادی دستگاه ورزش استان بسیج شوند اما برای برگزاری یک رقابت ورزشی قهرمانی کشور کسی نباشد درب سالن محل برگزاری را به موقع باز کند. ایجاد چنین شرایطی مستلزم هماهنگی و همکاری بخش‌های درون و برون سازمانی است که حمایت قاطع مسئولان عالی رتبه استان به خصوص استاندار را می‌طلبد. تعیین کار گروهی متشکل از کارشناسان خود دستگاه ورزش، قهرمانان و پیشکسوتان و صاحب نظران دانشگاهی برای دسته بندی و اولویت بندی رشته های پر پتانسیل و پرامید، تعریف آیتم‌ها و فاکتورهای شناسایی، جذب، ارتقا و نگهداشت قهرمانان و فراهم ساختن نیاز های مادی، روانی، معنوی و ورزشی آنان بایستی در رأس توجهات قرار گیرد. جذب مربیان با دانش و به روز  چه داخل استان و چه خارج استان  و البته فراهم ساختن امکانات و تجهیزات مورد نیاز تمرینات، اردوها و رقابت‌های تدارکاتی جز لاینفک موفقیت در بعد قهرمانی است. همان طور که می‌دانید ساختن قهرمان در دنیای کنونی ورزش پروسه ای زمان بر است که حداقل نیاز به برنامه ای ۴ ساله و حتی بیشتر دارد تا ورزشکاری داشته‌ها و آموزه های خود را در میادین معتبر و مهم چون المپیک و بزی‌های آسایی به اجرا گذارد، به همین دلیل سوای تمام مراحل و آیتم‌هایی که گفته شد و ضروری نیز است، عامل مهم‌تری که موفقیت یک برنامه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، عاملی است به نام ثبات مدیریت.
متأسفانه این مهم‌ترین عمل هیچ گاه در ورزش کردستان موضوعیت نداشته است و تمام مدیران کل از لحظه انتصاب با شایعه برکناری و عزل، همواره با بیم و امید، تردید و شک کار کرده‌اند و به همین دلیل خواسته یا ناخواسته به سمت برنامه‌ها و فعالیت‌های روزمره و بدون تفکر و هدف سوق داده شده‌اند. بایستی در این زمینه هم فصلی نو در ورزش استان باز شود و اینکه که مدیر کل فعلی مورد تایید و حمایت نمایندگان دولت تدبیر و امید در استان است و در کمتر از یک سال گذشته با امضای قاطع هر ۶ نماینده استان در مجلس شورای اسلامی به این سمت گمارده شده است، لازم است ضمن تداوم حمایت علنی و ملموس از وی و عدم فشار برای تحمیل نظرات در به‌کارگیری مدیران میانی دستگاه ورزش هم برای اولین کابوس و تابوی تغییرات زودرس و احساسی در ورزش استان را برچینند و هم اینکه برای اولین بار دست‌اندرکاران ورزش استان را در معرض اجرای یک برنامه میان مدت و بلند مدت و تحقق اهداف ان قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *